Bleach Anime
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

O Japonsku

4 posters

Goto down

O Japonsku Empty O Japonsku

Příspěvek pro Miss_Atlantis Sat Apr 09, 2011 7:34 pm

Ahoj! Napadl mě takový nápad... :-D Hrajeme tady RPG v (více méně) japonském prostředí, jsme tu mezi fanoušky anime, kteří se určitě zajímají o Japonsko... Napadlo mě tedy založit téma, kam bych psala nějakým srozumitelným a stručným stylem věci týkající se všeho možného ohledně Japonska. Myslela jsem tedy hlavně ohledně kultury, zvyků, chování a podobné věci, ale můžu zkusit i jiná odvětví :-) Netvrdím, že jsem nějaký vystudovaný japanista (ne že by nebyla snaha, že... :-D), a vím, že je tady víc lidí, kteří toho o Japonsku spoustu ví, ale i tak si věřím, že by se mi povedlo vám to trochu víc přiblížit a neztrapnit se :-D
Takže za prvé se chci zeptat - chtěli byste?
A za druhé, pokud byste chtěli - co by vás zajímalo?
Díky za odpovědi :-)
Miss_Atlantis
Miss_Atlantis
Kapitán 6. divize
Kapitán 6. divize

Počet příspěvků : 7073
Datum registrace : 05. 02. 10
Věk : 21
Bydliště : Přelouč

Návrat nahoru Goto down

O Japonsku Empty Re: O Japonsku

Příspěvek pro Miss_Atlantis Sun May 01, 2011 2:25 pm

Tak jsem se rozhodla jako první nějak popsat tradiční japonský způsob bydlení. Myslím, že v Soul Society se nám to hodí.


Tradiční japonský dům je postavný hlavně ze dřeva. Dřevěná podlaha je o pár desítek centimetrů zvednutá, aby nenavlhla od země, a dům drží dřevěné trámy. Co se místností týče, najdeme tady kuchyni, koupelnu, záchod a obytný prostor. Ten je jenom jeden a podle potřeby se dá rozdělovat na menší místnosti přenosými, posuvnými dveřmi z pevného papíru, říká se jim fusuma. mohou být obyčejné bílé nebo s různými ozdobnými obrázky.
Fusuma:
Po obvodu domu se táhne jakási dlouhá terasa nebo chodba, ovšem nemusí být z obou stran uzavřená, říká se jí róka. V Bleachi je to často vidět, z jedné strany je dům a z druhé zábradlí, tak to je róka. Nějak takto, i když tady to vypadá spíš jako most... no nevadí :-D
Spoiler:
Róka je od obytné části domu oddělena také přenosnými posuvnými dveřmi, v tomto případě jsou ale z jemného papíru, aby zvenku dovnitř mohlo pronikat světlo. Těm se říká šódži.
Shoji:
V období dešťů je možné i róku od vnějšku oddělit stěnami, třeba ze dřeva nebo překližky, zkrátka aby dovnitř nepršelo a nefoukalo. Takže jak vidíte, stěny v japonském domě nejsou přesně dané jako u nás, můžou se podle libosti přenášet nebo odendávat. Střecha domu je vždy šikmá, aby z ní mohla dobře stékat voda, a je dostatečně velká, aby nepršelo na róku, i když není uzavřená. Hmm... snad jsem na nic nezapomněla... teď blíže k jednotlivým místnostem.
Když zavítáme do tradičního japonského domu, nejdřív musíme projít předsíňkou, ve které si zujeme boty - po vyvýšené podlaze se chodí buď na boso nebo v papučích. Kuchyni popisovat nebudu... neřekla bych, že to je pro naše účely relevantní :-D Zkrátka se tam vaří. Záchod a koupelna jsou vždycky oddělené (to samozřejmě neplatí pro modernější domy nebo pro byty, že ano). V japonské kultuře se totiž klade velký důraz na čisté a nečisté věci a vzhledem k tomu, že záchod je nečistý, nemůže se přece dát do koupelny, která slouží k očistě. Dokonce se často musíme i přezout do speciálních papučí, které se nosí jenom na záchod a které si potom zase sundáme, když se ze záchoda vracíme. Tohle možná nevíte, ale tradiční japonský záchod je jiný, než jaký známe u nás. Tu ho máte i s návodem :-)
Záchod:
V koupelně to taky chodí trochu jinak než u nás. Je tu zvlášť vana a zvlášť kout (kde je často i sprcha), ve kterém je potřeba se důkladně umýt, než člověk do vany vleze. Koupel v horké vodě totiž slouží k relaxaci a zahřátí, ne k očistě, stejně jako v onsenu (lázních s horkými prameny).
V obytné části domu je dřevěná podlaha pokrytá rohožemi tatami, protože se tam sedí přímo na zemi, případně na speciálních polštářcích. Proto se tam také nesmí chodit v botách, aby se rohože nepošlapaly. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že i stoly jsou mnohem nižší, než na jaké jsme zvyklí my. V podstatě všechen nábytek v obytné části se dá snadno přenášet a často se skladuje v jakýchsi skříních, pokud se zrovna nepoužívá. To platí i o japonské posteli neboli futonu, což je něco mezi dekou a spacákem. Dá se srolovat a zas rozložit kdekoli, kde je zrovna potřeba. Přímo na zemi, jak jinak.
Futon:
Když je zima, může se používat speciální stůl jménem kotatsu. Desku má většinou sundávací, protože se přes něj nejprve přehodí futou a až na něj se položí deska, na kterou se potom může dávat jídlo nebo cokoli jiného. Zdola na konstrukci stolu jsou elektrická kamínka, která ohřívají prostor pod futonem, takže se tam drží teplo a můžeme si pod kotatsu ohříval nohy, zatímco u něj sedíme. Ve více tradičním provedení, které bych také čekala v Soul Society, se nepoužívají elektrická kamínka, ale ohřívadlo s žhavým uhlím, které se může přichytit na kotatsu, a nebo (a to je myslím častější v tomhle případě) se umístí do díry v podlaze, která se pod kotatsu odkryje. V tradičních japonských domech se totiž příliš netopí ani v zimě a toto je způsob, jak se aspoň trochu ohřát.
Kotatsu:
V tradičním japonském obydlí také nesmí chybět výklenek tokonoma, většinou umístěný v nejlepší části domu, kam se uvádějí hosti, který slouží pro potěchu oka a ducha. Najdeme v něm svitek s kaligrafií nebo obrázkem, květiny ikebana (japonské umění aranžování květin), bonsai nebo podobné věci.
Příklad japonského pokoje:
Na závěr dodám, že je samozřejmostí v japonském obydlí najít skříňku s budhistickým oltáříkem a rodinnou shintoistickou svatyni. V Bleachi jsme mohli vidět například Byakuyu, který měl v takové svatyni fotku Hisany. Uctívání předků je také součástí shintó, ale to asi rozeberu zas někdy jindy :-)

Dobrá, tak snad jsem na nic nezapomněla... pokud ano, dejte mi vědět a já to doplním. Doufám, že vás to třeba trochu obohatilo a příště... nevím, co bude příště, celkem jsem přemýšlela o tradičním oblečení, co nosí i naše postavy... a nebo dávejte další návrhy :-)
Miss_Atlantis
Miss_Atlantis
Kapitán 6. divize
Kapitán 6. divize

Počet příspěvků : 7073
Datum registrace : 05. 02. 10
Věk : 21
Bydliště : Přelouč

Návrat nahoru Goto down

O Japonsku Empty Re: O Japonsku

Příspěvek pro Red Sun Nov 17, 2013 9:39 pm

V Japonsku prý mají rádi sushi. Ale může to být pouze spekulace.
Red
Red
Kapitán 9. divize
Kapitán 9. divize

Počet příspěvků : 3819
Datum registrace : 13. 06. 10

Návrat nahoru Goto down

O Japonsku Empty Re: O Japonsku

Příspěvek pro Miss_Atlantis Sun Nov 17, 2013 9:49 pm

tycho
Miss_Atlantis
Miss_Atlantis
Kapitán 6. divize
Kapitán 6. divize

Počet příspěvků : 7073
Datum registrace : 05. 02. 10
Věk : 21
Bydliště : Přelouč

Návrat nahoru Goto down

O Japonsku Empty Re: O Japonsku

Příspěvek pro Raiden Sun Nov 17, 2013 10:49 pm

Já mám taky rád Sushi! Jsem japonec? :O
Raiden
Raiden
Kapitán 8. divize
Kapitán 8. divize

Počet příspěvků : 2557
Datum registrace : 25. 01. 10
Věk : 29

Návrat nahoru Goto down

O Japonsku Empty Re: O Japonsku

Příspěvek pro Satoshi Mon Nov 18, 2013 9:00 am

Raiden napsal:Já mám taky rád Sushi! Jsem japonec? :O
Nope, jsi gaijin.
Satoshi
Satoshi
Kapitán 12. divize
Kapitán 12. divize

Počet příspěvků : 3249
Datum registrace : 05. 04. 09
Věk : 31
Bydliště : Las Noches

Návrat nahoru Goto down

O Japonsku Empty Re: O Japonsku

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru